Doradca zawodowy

mgr Iwona Weigelt -koordynator ds. doradztwa zawodowego - wspieram i przygotowuję uczniów do podjęcia decyzji edukacyjno-zawodowych, które przekładają się na wybór zawodu i prowadzącej do niego ścieżki kształcenia.
Pomagam uczniom nabyć wiedzę, która pozwoli im na sformułowanie realnych planów związanych z własną przyszłością zawodową.
Celem mojej pracy z uczniami jest dostarczenie im informacji o roli czynników wewnętrznych i zewnętrznych istotnych w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych, a także zachęcenie uczniów do samopoznania i samoakceptacji.Staram się również wyobrażenia ucznia o zawodach skonfrontować z rzeczywistym obrazem wymagań i predyspozycji do wybranego zawodu oraz potrzebami rynku pracy. Pomagam uczniom w konstruowaniu planów - budowaniu kolejnych etapów rozwoju edukacyjno-zawodowego oraz systematycznie motywuję do osiągania coraz lepszych wyników w nauce oraz rozwijania zainteresowań i pasji.

Drogi Uczniu!

1. Nie wiesz w jakim kierunku chcesz się rozwijać?
  2. Nie wiesz jaką szkołę ponadgimnazjalną wybrać?
  3. Nie wiesz w jakim zawodzie chciałbyś pracować w przyszłości?
  4. Chcesz więcej wiedzieć na temat zawodów?
  5. Chcesz poznać własne predyspozycje zawodowe?

ZAPRASZAM, przyjdź do mnie, do koordynatora ds. doradztwa zawodowego!
Mogę Ci pomóc w odpowiedzi na powyższe pytania!

Podstawą wszystkich działań jest celowość. Jeśli nie wiemy dokąd zmierzamy, najprawdopodobniej trafimy w całkowicie przypadkowe miejsce. Trzeba więc zrobić wszystko, by szkoła ponadgimnazjalna, do której się wybierzesz, nie była przypadkowo wybrana.

Zapamiętaj, że ten wybór w perspektywie ma prowadzić do pracy, którą będziesz wykonywać. Chodzi o to, żeby ta praca była zgodna z Twoimi predyspozycjami i sprawiała Ci satysfakcję.

Pamiętaj więc, że podstawą trafnego wyboru zawodu jest samopoznanie. Ważne jest określenie jaką masz osobowość, temperament, jakimi wartościami kierujesz się w życiu, jakie są twoje mocne i słabe strony. Musisz zastanowić się czy chciałbyś pracować w grupie czy na samodzielnym stanowisku, czy lubisz wyzwania czy wolisz konkretne wytyczne. Przed rozmową indywidualną ze mną powinieneś zastanowić się nad pytaniami:

1. Jakie są Twoje zainteresowania?
  2. Co najchętniej robisz w wolnych chwilach?
  3. W jakich sytuacjach czujesz się najlepiej?
  4. Jaka jest Twoja wiedza na temat zawodów, które podobają Ci się?
  5. Które przedmioty szkolne najbardziej Cię interesują, a które sprawiają najwięcej problemów?
  6. Czy posiadasz jakieś umiejętności, które możesz w przyszłości wykorzystać w pracy zawodowej?
  7. Czy są jakieś szkolenia, które chciałbyś ukończyć?
  8. Co jest dla Ciebie ważne w życiu i chciałbyś to realizować w pracy zawodowej?
  9. Jak się czujesz w grupie rówieśniczej, jaką rolę w grupie zajmujesz najchętniej?

Powinieneś też określić czego oczekujesz od przyszłej pracy, jaka branża cię interesuje i jakie są twoje oczekiwania finansowe. Musisz zastanowić się czego chciałbyś się nauczyć i co chcesz osiągnąć w ciągu najbliższych 3, 4 lat.

Mogę Ci pomóc i razem możemy ułożyć Twój plan edukacyjno-zawodowy, Twoją ścieżkę kształcenia!

SZANOWNI RODZICE/OPIEKUNOWIE!Zapewne często zastanawiają się Państwo, kim zostanie Wasze dziecko, gdy dorośnie. Jaki zawód wybierze, jaką skończy szkołę, czy będzie miało dobra pracę? Na pewno w podjęciu decyzji zawodowej przez dziecko niezbędna jest pomoc rodzica, wsparcie i zachęcanie do myślenia o przyszłej pracy. Co doradzić dziecku, aby wybór szkoły ponadgimnazjalnej i przyszłego zawodu był trafny? Adekwatny do zdolności i możliwości dziecka, a przy tym ciekawy, odpowiadający jego zainteresowaniom i dający szanse na znalezienie dobrej pracy.Służę Państwu radą. Mogę podpowiedzieć jak wspierać dziecko w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowej.
Data dodania: 2019-09-27 12:28:49
Data edycji: 2019-11-02 19:06:50