Dzień Liczby PI

Z okazji Międzynarodowego Dnia Matematyki młodzież naszego liceum uczestniczyła w ciekawych wykładach online zorganizowanych przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej.

Treści poruszane w wykładach, dotyczyły przede wszystkim liczby Pi, np.:

Liczba π a suma odwrotności kwadratów liczb naturalnych, prof. P. Grzeszczuk

O niewymierności liczby Pi, dr M. Kępczyk

Pi nie tylko w geometrii, Artur Łapat

Gry znane i nieznane, dr inż. R. Stasiewicz

14 i 15 marca społeczność szkolna miała możliwość spędzić przerwy inaczej – mogła po przyjściu do sali informatycznej doświadczyć matematyki układając tangramy, klocki Happy lub rozwiązując zadania sprawdzające zdolność dedukcji i logicznego myślenia. Ponadto każdy, wchodząc na podaną stronę internetową, mógł odsłuchać Hymn liczby Pi, zatrzym się na dłużej w holu szkoły, gdzie czekały na rozwiązanie rebusy z liczbą Pi, a w domu poszukać swojej daty urodzenia ukrytej w rozwinięciu dziesiętnym tego niewymiernego piękna.

Międzynarodowy Dzień Matematyki (International Day of Mathematics), obchodzony wcześniej jako Dzień Matematyki, czy Światowy Dzień Matematyki, został ustanowiony przez UNESCO w 2021 roku. Jako datę nowego święta nieprzypadkowo wybrano 14 marca – dzień znany już jako „Dzień Liczby Pi” (datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby π). Warto przypomnieć, że ten dzień jest także rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.

Dziękuję młodzieży z klasy 3a za pomoc w organizacji Dnia Matematyki.

Zapraszam wszystkich do uczestnictwa w obchodach DNIA MATEMATYKI za rok!
Anna Bukowska

Data dodania: 2022-03-17 17:27:31