Etap Wojewódzki Olimpiady Solidarność

„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to ogólnopolski konkurs wiedzy historycznej skierowany do uczniów szkół średnich. Jego głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy o historii Polski lat 1970-1990. 16 marca 2022 r. w całym kraju odbył się drugi etap zmagań konkursowych. We wszystkich miastach wojewódzkich uczniowie z 414 szkół rywalizowali o awans do finału centralnego. Nas oczywiście najbardziej interesował finał wojewódzki we Wrocławiu, który odbywał się w kolebce dolnośląskiej Solidarności czyli Centrum Historii Zajezdnia. Uczniowie mierzyli się z testem z wiedzy historycznej, obejmującej lata 1970-1990. Reprezentantami naszej szkoły byli w tym roku Jakub Wojtanowski oraz Alan Leśkiewicz. Walczyli dzielnie ale ostatecznie znaleźli się poza podium. Tegoroczny finał ogólnopolski odbędzie się w czerwcu 2022 r. w Łodzi i do rywalizacji przystąpi 48 najlepszych uczniów z całej Polski podzielonych na 16 zespołów. Organizatorem olimpiady jest Fundacja Centrum Solidarności.

Nasi reprezentanci mogli także zwiedzić Centrum, Solidarności, które prezentuje niezliczone eksponaty, opowieści o konkretnych ludzkich losach i piękne scenografie. Był to ciekawy spacer przez dwudziestolecie międzywojenne, II wojnę światową, czas komunizmu, narodziny Solidarności, upadek reżimu aż po współczesność.

Data dodania: 2022-03-28 17:18:50
Data edycji: 2022-03-28 17:19:44