Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Wizyta astronoma w Chrobrym

Wizyta astronoma w Chrobrym

Projekt wizyt astronomów w szkołach „Astronomers in Schools” jest prowadzony przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), organizację zrzeszającą zawodowych astronomów. Inicjatywa jest realizowana w ramach IAU100, świętowania stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej – szeregu globalnych projektów popularyzacyjnych i edukacyjnych. Bielawskie liceum ogólnokształcące zostało zakwalifikowane do tego projektu dzięki staraniom dyrektora szkoły Pani Iwony Gryś. Do udziału w projekcie aplikowało ponad 1500 szkół z całego kraju.

28 października br licealiści mieli wyjątkową okazję wysłuchać wykładu z zakresu kosmologii oraz ciekawych odkryć w Układzie Słonecznym, który wygłosił doktor Sylwester Kołomański. Prelegent jest pracownikiem naukowym Wydziału Fizyki i Astronomii w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Astronom odsłaniając przed słuchaczami tajemnice kosmosu, wyjaśniał młodzieży m.in. paradoks ciemnego nocnego nieba, zaprezentował Słońce jako spokojny reaktor termojądrowy oraz przekonywał, że ,,żadne pytanie nie jest banalne, a odpowiedź oczywista, jeśli prowadzą do lepszego, racjonalnego poznania świata.

Warto podkreślić, że doktor Sylwester Kołomański to absolwent bielawskiego Liceum Ogólnokształcącego, w latach 1989 - 1993 uczęszczał do klasy matematyczno-fizycznej. Już w szkole średniej przejawiał głęboką fascynację wszechświatem. Zaowocowało to uzyskaniem przez niego tytułu finalisty Olimpiady Centralnej z Astronomii. W wykładzie, który został wygłoszony w naszym liceum, wziął udział również Burmistrz Miasta Bielawa Pan Andrzej Hordyj, kolega ze szkolnej ławki  oraz  emerytowany nauczyciel fizyki w bielawskim ogólniaku Pan Kazimierz Wański. 

Data dodania: 2019-11-02 18:46:08
Data edycji: 2019-11-02 18:50:20
Ilość wyświetleń: 203

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej